Sviatlana Cichanovská- symbol demokracie v roku 2020

Autor: Viktor Pamula | 21.10.2020 o 14:36 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  373x

Protesty v Bielorusku trvajú už vyše dvoch mesiacov. Jedna z ich hlavných tvárí Sviatlana Cichanovská sa zúčastnila na konferencií GLOBSEC v Bratislave.

Sviatlana Cichanovská sa po uväznení je manžela stala vyzývateľkou Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách. Ten síce prezidentské voľby vyhral. Avšak tie boli zmanipulované, fakticky je tak prezidentkou Bieloruska práve Cichanovská.

Po voľbách na vládne výsledky volieb zareagoval bieloruský ľud. V krajine sa začali masívne protesty proti Lukašenkovmu režimu. Do čela protestov sa postavili tri ženy Sviatlana Cichanovská Maria Kalesnikava a Veronika Cepkalo. V krajine nastalo masívne zatýkanie. Z tohto dôvodu bola Cichanovská nútená ujsť do Litvy. Tá jej poskytla politický azyl a podporu.

Líderka opozície pred dvoma týždňami vystúpila na bezpečnostnej konferencií GLOBSEC 2020 v Bratislave. 

"Je to škoda, že niektoré krajiny, niektorí lídri nepodporujú Bielorusov v boji za ich práva samostatne rozhodovať o budúcnosti Bieloruska."

Rusko vyhlásilo po bieloruskej opozičnej líderke pátranie . Tá sa to dozvedela od novinárov. " Nič sa tým nezmenilo. Nič sa nezmenilo v mojom úsilí o dosiahnutie zmien v Bielorusku. Bojujeme za víťazstvo a iba po víťazstve sa budem môcť vrátiť domov."

Cichanovská po odchode z Bieloruska absolvovala viacero rokovaní s lídrami členských krajín Európskej Únie. " Všetci lídri, s ktorými som sa stretla, Bielorusov veľmi podporujú. Rozumejú za čo bojujeme, prečo to robíme a čo chceme na konci tohto boja."

 So Sviatlanou Cichanovskou sa stretla aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Ocenila snahu Bielorusov a Bielorusiek v boji za slobodu a ľudské práva. 

" Celý demokratický svet, vrátane Slovenska považuje snahu státisicov Bielorusov a Bielorusiek o slobodné voľby za oprávnenú. Bitie a zatýkanie pokojne demonštrujúcich ľudí, odmietanie zdravotnej starostlivosti zraneným demonštrantom, vynucovanie odchodov opozičných predstaviteľov z krajiny. To všetko sú praktiky, ktoré ukazujú, že Lukašenkov režim stratil legitimitu. a bez násilia voči vlastným občanom. si už nevie udržať moc. Pani Cichanovská cíti, že Slovensko Bielorusom rozumie a uistila som ju, že aj naďalej bude mať našu podporu."

Postavy Sviatlany Cichanovskej a prezidentky Zuzany Čaputovej dokazujú, že aj ženy môžu viesť svoje krajiny. Vodcovstvo a nekonfliktný a ľudský boj za občianske a ľudské práva môže zmeniť a zlepšiť spoločnosť. Z týchto osobností by si mal vziať príklad aj súčasný premiér Igor Matovič. Jeho konanie mi pripadá v mnohom chaotické a konfliktné. 

Množstvo ľudí sa vyhraňuje voči hnutiu Progresívne Slovensko. Obviňujú ich za pretláčanie LGBTIQ komunít. Ľudia si však neuvedomujú, že jeden z pilierov liberalizmu je ochrana ľudských práv a občianskych slobôd.  Presne tak ako ľud v Bielorusku, aj samotná Sviatlana Cichanovská aj PS háji tie isté hodnoty. Práve preto by sme si mali osoby ako je Cichanovská a pani prezidentka Zuzana Čaputová vážiť.  Od demokracií k totalite je totiž len tenká a krehká hranica.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič ponížil Slovensko

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

Návrat do škôl: Akú platnosť bude mať test v mojom okrese? (otázky a odpovede)

Od 26. apríla sa triedy otvoria podľa situácie v danom okrese.


Už ste čítali?