Ako využiť peniaze v meste efektívnejšie ?

Autor: Viktor Pamula | 12.11.2019 o 12:18 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  242x

V nedávnej dobe som sa stretol s mestským poslancom. Rozprával som sa s ním o tom, ako môžme zlepšiť Spišskú Novú Ves. V tomto článku Vám opíšem niekoľko možností. 

Uvedomujem si, že naše mesto v súčasnej dobe nemá veľa peňazí. Práve preto ma zaujímajú možnosti ako ušetriť. Pred niekoľkými rokmi prebehla v meste Spišská Nová Ves komplexná výmena verejného osvetlenia. Svietivosť sa však znížila  svetlo nemá dosah na okolie lampy, iba poď ňu. Predstavitelia mesta deklarovali päťdesiat percentnú úsporu energie.

V danej dobe však na výmenu 95% svietidiel a rozvodov nemalo finančné prostriedky. Výmenu verejného osvetlenia tak spláca doteraz. Výberom inej firmy by dokázalo ušetriť určitú časť peňazí. Tie by sa použili na nákup a výmenu starých autobusov, či rekonštrukcií chodníkov a ostatnej infraštruktúry.

V nedávne dobe prebehli komunálne voľby. Pred nimi sa primátori a starostovia miest a obcí snažia udržať pri moci. Práve preto narýchlo a ku koncu volebného obdobia rekonštruujú budovy či chodníky aby sa zapáčili voličom. Namiesto toho by však mali tieto výdavky realizovať v priebehu ich volebného obdobia a hospodáriť transparentne a systémovo. V rebríčku hospodárenia miest sa v roku 2019 umiestnila Spišská Nová Ves na 131. MIESTE zo 140 !!! Za tento stav nesú svoju zodpovednosť predošlý predstavitelia mesta.

Viem aj to, že opoziční poslanci nedokážu za tak krátky čas urobiť zázraky. Oceňujem ich snahu o konštruktívnu diskusiu s primátorom. Jej výsledkom bude v dohľadnej dobe zvýšenie dane za komunálny odpad o vyše 10 eur. Mesto chce aj takýmto spôsobom získať peniaze do rozpočtu. Procesy rekonštrukcií a zlepšovania života v meste sú však dlhodobé a nedajú sa vykonať za jedno volebné obdobie.

Myslím si však , že jedným z  kľúčových bodov k zlepšeniu postavenia mesta v regióne, ako aj jeho ekonomického rastu je výstavba diaľničného privádzača. V predchádzajúcich rokoch rokovalo mesto s niekoľkými investormi, ktorí mali priniesť do mesta pracovné miesta. Tí však odišli do neďalekej Levoče, kde diaľničný privádzač už bol zhotovený. To Levoču ekonomicky naštartovalo a profituje z toho dodnes. 

Chcel by som v budúcnosti žiť v lepšom meste a práve preto som v tomto článku a aj v predošlých prišiel s niekoľkými riešeniami ako ho zlepšiť. Verím, že aspoň časť sa ich podarí zrealizovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Fanúškovské násilie má pôvod v pocite zasvätenia (píše Michal Havran)

Ako sa vyhnúť vzniku domácich teroristických skupín.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?