reklama

Tridsať rokov po alebo čo priniesla Nežná revolúcia

V  tomto článku sa zamyslím nad  pozitívami a negatívami Nežnej revolúcie. Pokúsim sa načrtnúť spoločné znaky so súčasnosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

V tomto roku si pripomíname tridsiate výročie tzv. Nežnej Revolúcie. Jej počiatky siahali do roku 1977, kedy bola podpísaná Charta 77. V nej signatári požadovali dodržiavanie občianskych a ľudských práv. Poukazovali najmä na to, že dohovory o ľudských a spoločenských právach podpísané v Helsinkách v roku 1976 nie sú dodržiavané. 

Vznik tejto charty sa vnímal ako vôbec prvý občiansky akt proti režimu po roku 1968. Signatári sa snažili o konštruktívny dialóg s predstaviteľmi komunizmu.. Charta poukazovala na diskrimináciu v zamestnaní, neslobodu cestovania, cirkvi a tak ďalej. Významnými boli požiadavky na oslobodenie politických väzňov. Tieto vyhlásenia znamenali perzekúcie a tvrdé vypočúvania ľudí, ktorí takto bojovali proti režimu. Členovia kultúrneho života podpísali tzv Antichartu, v ktorej podporili komunistický režim. Od konca sedemdesiatych do polovice osemdesiatych rokov boli signatári Charty 77 nútený emigrovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvoľnenie nastalo v osemdesiatych rokoch. V tomto období sa generálnymi tajomníkom komunistickej strany v Sovietskom Zväze stal Michail Gorbačov. Ten so sebou priniesol ekonomické a sociálne reformy, ktoré mali naštartovať Sovietsky Zväz. To viedlo až k jeho pádu v roku 1991. Ďalším míľnikom bola návšteva pápeža Jána Pavla II. v Poľsku. Tá podporila kresťanský duch krajiny, ale aj stranu Solidarnošč, ktorá sa snažila o revolúciu. V roku 1987 sa k spoločenskej situácií vyjadrilo niekoľko ekologických aktivistov. Požadovali čistotu krajiny a ovzdušia. Neskôr túto skupinu nazvali Bratislava/nahlas. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokojný kresťanský protest bol naplánovaný na 25.marca 1988. Účastníci žiadali náboženské a občianske slobody. Taktiež hlásali požiadavky prepustiť biskupov a kňazov. Ľudí však tvrdo rozohnala polícia. Tá použila aj vodné delá. Táto demonštrácia sa neskôr vníma ako Sviečková manifestácia. Po zásahu polície ostalo aj niekoľko zranených. Práve to vyvolalo v spoločnosti zdesenie a odhodlanie k zmene. 

Prvé náznaky revolúcie sa začali diať počas Palachovho týždňa. Občania demonštrovali a opäť žiadali slobody. 

Hlavné protesty sa však konali od 16. novembra 1989. Študenti chceli mať adekvátne vzdelávanie a možnosť rozšírenia odborov. Taktiež žiadali o reformy školstva.. Postupne sa k nim pridávali herci, pracovníci z fabrík a aj ostatní občania. Na druhý deň protestovali študenti v Prahe. Voči nim brutálne zasiahli príslušníci Verejnej Bezpečnosti. Niekoľko desiatok ľudí bolo zranených. Postupne sa k nim pridávali herci a ostatné profesie v generálnych štrajkoch. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes v týchto pohnutých časoch čelíme opäť hrozbám korupcie a nefungujúcich štátnych orgánov. Práve tie by mali chrániť to, čo si občania poctivo vybojovali pred tridsiatimi rokmi. Vo fungujúcom štáte sa nevraždia novinári a nedohadujú sa štátne zákazky a bonusy pre jednotlivých ľudí a politické strany. Áno, dnes máme demokraciu. Tá je však v mnohých oblastiach horšia, ako predchádzajúci režim. Práve preto by sme aj po tridsiatich rokoch mali byť ostražití a spraviť kroky k lepšej krajine a k sebe samému. Nebojme sa zastrašovania a vytrvajme, pretože je to boj nás všetkých.

Viktor Pamula

Viktor Pamula

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  856x

Som mladý človek a aktivista. Vo svojom živote mám však od narodenia niečo s čím sa nezaobídem. Som na invalidnom vozíku. V tomto blogu by som rád poukázal na problémy, s ktorými sa stretávam. Sú to problémy s bariérami ľudskými ale aj materiálnymi. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu