Čo tak zriadiť chránenú dielňu spolu s komunitným centrom ?

Autor: Viktor Pamula | 19.7.2019 o 13:28 | (upravené 20.7.2019 o 13:16) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  342x

Už dlhší čas premýšľam nad tým, kde by  obyvatelia mesta Spišská Nová Ves tráviť svoj voľný čas. Som hendikepovaný a práve preto som prišiel s myšlienkou zriadiť v našom meste chránenú dielňu pre zdravotne postihnutých.

Je leto, čas dovoleniek, žiaci aj študenti si užívajú prázdniny, plánujú si výlety, návštevy, oddych, stretnutia. No nie všetci. Niektorí ľudia medzi nami ostávajú zatvorení doma medzi štyrmi stenami, s obmedzenými možnosťami na akékoľvek spoločenské aktivity. Už dlhší čas sa zamýšľam nad tým, kde by mohli  tráviť zdravotne znevýhodnení ľudia  svoj voľný čas. Sám som odkázaný na invalidný vozík a viem, aké psychicky ťažké je, keď je človek len tak bezcieľne doma. Práve preto mi napadla myšlienka vytvorenia chránenej dielne a komunitného centra.

V ňom by mohli takíto ľudia tráviť svoj voľný čas, vyrábať rôzne výrobky, rozprávať sa so svojimi známymi či prečítať si noviny alebo vypiť kávu. Časť z predaja výrobkov by dostali konkrétni  hendikepovaní a druhú časť mesto Spišská Nová Ves ako zriaďovateľ. Napríklad niektorý zo zákazníkov namaľuje obraz, ten sa predá a následne sa zisk prerozdelí.

V tejto chránenej dielni by mohol byť človek so zdravotným hendikepom aj zamestnaný, musela by však byť evidovaná na Úrade práce. Zamestnávanie osôb so zdravotným znevýhodnením umožňuje totiž zamestnávateľovi poberať peňažný príspevok  poskytovaný Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.  

Ako člen sociálno-zdravotnej komisie považujem zriadenie tohto centra za prioritu. V tomto kroku ma podporujú aj ostatní členovia komisie a poslanci mestského zastupiteľstva. Veľmi si túto podporu vážim. Doposiaľ v našom meste takýto typ zariadenia zriadený nebol. Chcem, aby aj hendikepovaní občania nášho mesta mali pocit, že niekam patria, že sa na nich nezabúda a že sú cenení. Práve preto sa touto výzvou obraciam na zdravotne znevýhodnených  občanov nášho mesta.  Zaujímalo by ma, či máte o takúto chránenú dielňu záujem ? Taktiež rád privítam Vaše nápady a návrhy na zlepšenie

Pre viac informácií ma prosím kontaktujte na emailovej adrese pamulaviktor@gmail.com

S úctou, Viktor Pamula

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Môžu kamenné veže poprieť gravitáciu? Z fenoménu sa stáva pohroma

Úchvatné vizuálne divadlo devastuje národné parky.

Autorská strana Evy Borušovičovej

Niekedy sú tradície predkov poriadne na prd

Ešte stále je leto, čas dlhých stolov vyložených na dvore.


Už ste čítali?