Karel Kryl a jeho odkaz

Autor: Viktor Pamula | 15.4.2019 o 18:34 | (upravené 15.4.2019 o 18:44) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  540x

V  tomto článku Vám opíšem odkaz Karla Kryla. V tomto roku uplynie tridsať rokov od Nežnej revolúcie. Karel Kryl patril k jej výrazným osobnostiam. Vďaka svojim postojom a piesňam sa stal symbolom boja za slobodu a demokraciu. 

Karel Kryl by sa v tomto období dožil 75. rokov. Tento český básnik, textár, spevák a disident celý život bojoval za spravodlivosť a demokraciu. Vo svojich piesňach často kritizoval politikov a spoločnosť. Po Nežnej revolúcií v novembri 1989 bol Karel Kryl sklamaný. Podľa viacerých priateľov sa chcel venovať politike a pomôcť tak štátu v budovaní demokracie. 

Z tvorby Karla Kryla najmä v šesťdesiatych rokoch je cítiť odhodlanie ale aj smútok. V piesni Tak Vás tu máme  opisuje inváziu vojsk Varšavskej Zmluvy v roku 1968. Z tejto piesne je cítiť vzdor a odhodlanie v boji za slobodu Československa. Symbolom týchto momentov sa stala pieseň Bratríčku, zavírej vrátka, ktorá sa dostala aj do vysielania Čs. rozhlasu. Bola bezprostrednou reakciou na okupáciu.

. Bratříčku,nevzlykej, to nejsou bubáci,
vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci,
přijeli v hranatých železných maringotkách.

V týchto veršoch sa Karel Kryl zamýšľa nad príchodom okupačných vojsk. Snaží sa zjemniť situáciu, ktorá bola veľmi vážna. V nasledujúcich veršoch varuje národ pred možným nebezpečenstvom. 

Se slzou na víčku hledíme na sebe,
buď se mnou, bratříčku, bojím se o tebe
na cestách klikatých, bratříčku, v polobotkách.

R: Prší a venku se setmělo,
tato noc nebude krátká,
beránka vlku se zachtělo,
bratříčku, zavřel jsi vrátka?

V tejto časti Karel Kryl opisuje svoje obavy o národ, ktorý sa snažil bojovať za slobodu a demokraciu. Uvedomuje si, že okupácia nebude trvať len niekoľko dní. Po nástupe Gustáva Husáka do čela KSČ napísal pieseň s názvom Rakovina. V nej reaguje na nastupujúcu normalizáciu  Agresívne opisuje režim a nového generálneho tajomníka. 

Po návrate z exilu sa u neho začína prejavovať nespokojnosť s ponovembrovým vývojom.Tú dokumentuje v piesni Demokracie. Kritizuje korupciu a správanie v spoločnosti. Vo svojich piesňach kritizoval pomery v demokratickom Československu.

Karel Kryl kritizoval štátne pomery a nespravodlivosť v štáte. Jeho piesne sú aj v dnešnej dobe veľmi aktuálne a nadčasové. Jeho odkaz stále pretrváva a myslím si, že tento človek by bol potrebný aj teraz. Najmä v tomto pohnutom období je potrebné poukázať na neprávosti a pravdu. Takýmto človekom Karel Kryl bezpochyby bol. Nebál sa vyjadriť svoj názor, aj za cenu zatknutia či sledovania.

zdroj textu piesne. www.hudba.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Obžaloba Threemu o vražde nespomína, môže to byť taktika

Obhajcovia budú komunikáciu ďalej spochybňovať.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal

Čo si písali Kočner a Zsuzsová v čase vrážd Kuciaka a Kušnírovej.

Autorská strana Samuela Marca

Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)

"Poznáte ich po TA3," povedal by Matúš.


Už ste čítali?